Kui ajakirjast “Basketball” pakuti mulle märtsis välja mõte, et võiks teha loo juba noorema tippspordist loobunud Janar Soost ning tema osalemisest FIBA poolt korraldatavas “Time Out” programmis, siis olin hetkegi mõtlemata nõus.
Nagu ma eelnevalt arvasin, siis osutuski kokkusaamine Janariga väga põnevaks ning sündis nii huvitav artikkel ajakirja kui ka lühem intervjuukatke Korvpall24.ee portaali.
Rahvusvaheline Korvpalliliit FIBA alustas hiljuti uue programmiga Time Out, mille abil soovitakse aidata endiseid või kohe-kohe oma karjääri lõpetavaid tippkorvpallureid pehmemalt tavaellu. Eestist on selles programmis kaasa tegemas mitme raske põlvevigastuse tagajärjel juba 26-aastaselt profikarjääri lõpetanud Janar Soo ning hetkel Saksamaa kõrgliigas palliv Mailis Pokk.
Ühel põlvel kolmel korral ristatisidemeid vigastatud Soo otsustas pärast 2017. aasta jaanuaris arstidega konsulteerimist oma karjäärile joone alla tõmmata, kuna jalg ei olnud enam sellises konditsioonis, et sportlasena jätkata. Pärast seda on mees otsinud enda jaoks seda õiget tegevusvaldkonda, mis silma särama paneks.
“Kui võtta sellest seisukohast, et ma olen nüüdseks üle aasta töötu olnud, siis pole tavaellu sukeldumine läinud just ülearu hästi. Aga ise ma tumedates toonides seda ei näe – hing on sees, söök on laual ja vahepeal nainegi võetud,” rääkis Soo, kes on sukeldunud väikestviisi toidukunsti valdkonda.
Mehe enda sõnul algas tema jaoks karjääri lõpetamine tegelikult paar aastat enne lõpliku otsuse tegemist: “Ma mõistsin, et ma tegelikult ei naudi korvpalli enam ja teen seda lihtsalt tööna. Oli vaja leida midagi, mis mind motiveeriks pingutama selliselt nagu korvpall noorena. Aasta aega olen seda otsinud ja teatava kire leidsin taimetoidu vastu ning teen seda ka tellimustööna.”
Soo sõnul on ta pärast lõpetamist palli kätte võtnud kahel korral, kuid kiusatust uuesti mänguväljakule naasta ei ole. “Tahtsin sellest korvpalliasjast lihtsalt välja. Mulle pakuti eelmisel suvel ühest meistriliiga klubist isegi abitreeneri kohta, aga tol hetkel tundus, et ma ei soovi seda.”
FIBA poolt tänavusel hooajal ellu kutsutud Time Out on Erasmuse ja Euroopa Liidu rahadega toetatav mitmeetapiline programm, mille eesmärk on aidata oma karjääri lõpetanud või lõpusirgel olevatel mängijatel omandada teadmisi ja oskusi, mis aitaks neil edukamalt tööturule siseneda.
…
Loe edasi aprill 2018 “Basketball”